fbpx

SPRZEDAŻ ODZIEDZICZONEJ NIERUCHOMOŚCI – ZMIANY PODATKOWE W 2019 R.

W 2019 r. weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące sprzedaży odziedziczonej nieruchomości. Osoby dziedziczące nieruchomość, wdowcy i rozwodnicy nie są związani 5 letnim okresem po upływie, którego wolno było im sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłaty podatku.

 

Nowy termin sprzedaży nieruchomości przez spadkobierców

.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku, pięcioletni okres będzie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości czy prawa majątkowego przez spadkodawcę. Warto pamiętać, że dotychczas okres ten był liczony od daty śmierci spadkodawcy, czyli od dnia, w którym prawo własności przechodzi na spadkobierców.

 

W sytuacji, gdy  spadkodawca  był właścicielem nieruchomości przez okres krótszy niż 5 lat wówczas spadkobierca może ją sprzedać bez podatku po wyrównaniu okresu użytkowania do 5 lat tj. po zliczeniu okresów posiadania przez spadkodawcę i spadkobiercę. Okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym  spadkodawca nabył  daną nieruchomość.

 

Co ta zmiana oznacza w praktyce ?

Przykład:

 

W grudniu 2018 r. pani Anna nabyła w spadku dom po zmarłej mamie. Mama była jego właścicielką od maja 2005 r. W takim przypadku, jeżeli Pani Anna chciałaby sprzedać  dom np. w 2019 r. to może to uczynić bez płacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych ponieważ od nabycia przez spadkodawcę ( jej mamę) dziedziczonej  nieruchomości minęło ponad 5 lat.

 

 

Przykład:

 

W styczniu 2019 r. pan Jan otrzymał w spadku mieszkanie po swojej cioci, które zostało zakupione przez nią w lutym 2017 r. Może je sprzedać bez podatku dopiero w roku 2023 ponieważ  wtedy nastąpi 5 letni okres użytkowania mieszkania łącznie przez spadkodawcę i spadkobiercę.

 

 

 

Rozwodnicy i dzielący majątek wspólny.

 

W przypadku natomiast odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, nieruchomości lub praw majątkowych, pięć lat będzie się liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej a nie jak dotychczas od dnia owdowienia lub rozwodu.

Wydłużony czas dla możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej

 

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera tzw. ulgę mieszkaniową, która zwalnia od podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości czy praw majątkowych, o ile uzyskane ze sprzedaży pieniądze zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe.

 

Dotychczasowe brzmienie przepisów wskazywało, że wydatkowanie środków musiało nastąpić w ciągu 2 lat licząc od końca roku, w którym zbyto nieruchomość/prawo majątkowe, w stosunku, do którego podatnik korzysta ze zwolnienia.

 

Nowe przepisy wydłużają ten okres do 3 lat. Ustawa doprecyzowuje jednocześnie, że w ustawowym terminie powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego, by ponoszone wydatki na własne cele mieszkaniowe zostały uwzględnione w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej.

 

Nadto nowe przepisy wprowadzają umożliwienie zaliczania do wydatków na własne cele mieszkaniowe wydatków na przebudowę, remont lokalu, poniesione jeszcze zanim podatnik stanie się jego właścicielem, ale pod warunkiem, że właścicielem takim zostanie przed upływem ustawowego terminu.

Podsumowanie

 

Podsumowując nowe uregulowania  mają przewidywać korzystne zmiany dla dziedziczących, wdowców i rozwodników. Osoby te będą miały możliwość szybszego zbycia nieruchomości niż po upływie pięciu lat od daty śmierci spadkodawcy, małżonka lub rozwodu. Pięcioletni okres, po upływie którego wolno będzie sprzedać nieruchomość bez PIT, w przypadku dziedziczenia będzie liczony od daty nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę a w przypadku rozwodu od daty nabycia nieruchomości do majątku wspólnego. Korzystnie zostanie również wydłużony termin do skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.

2019-09-12T14:07:45+02:00
Call Now Button