fbpx

NATYCHMIASTOWE ALIMENTY – PLANOWANE ZMIANY W PRAWIE W 2019 ROKU

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw  zajmował się Stały Komitet Rady Ministrów. Projekt ma trafić do Komisji Prawniczej w Rządowym Centrum Legislacji, potem – do Rady Ministrów i po przyjęciu przepisów przez rząd – do parlamentu.

 

Co kryje się pod pojęciem alimentów natychmiastowych ?

 

Alimenty natychmiastowe to nowe planowane rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Projekt zmian przygotowany jest z myślą o rodzicach, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Alimenty natychmiastowe mają przysługiwać dziecku, które przed dniem wejścia w życie przedmiotowych przepisów nie wytoczyło powództwa o świadczenie alimentacyjne.

 

Ile będą wynosiły alimenty natychmiastowe ?

 

Wysokość alimentów będzie sztywno określona i będzie obliczana według specjalnego algorytmu, uwzględniającego ilość dzieci oraz kwotę przeliczeniową.

Kwota przeliczeniowa będzie uzależniona od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz od współczynnika dzietności.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu : „Jest ona ilorazem podwójnego minimalnego wynagrodzenia na następny rok (dwoje rodziców) i sumy utworzonej z liczby 2 oraz współczynnika dzietności, który w roku 2017 wynosił 1,45. Kwota minimalnego wynagrodzenia na rok 2019 r. wynosi 2250 złotych. Pomnożone przez dwa wynosi 4500. Tę kwotę należy podzielić przez liczbę 3, 45 (liczba 2 plus aktualny współczynnik dzietności –1,45). Obecna kwota przeliczeniowa to zatem 1304,35 złotych. Od tak ustalonej kwoty na podstawie stawki procentowej w zależności od liczby uprawnionych dzieci, byłaby ustalana kwota alimentów natychmiastowych” ,

 

Alimenty natychmiastowe wynosić będą odpowiednio:

  • 38 % kwoty przeliczeniowej względem jednego dziecka,
  • 34,5 % kwoty przeliczeniowej na każde z dwojga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
  • 31% kwoty przeliczeniowej na każde z trojga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
  • 27,5 % kwoty przeliczeniowej na każde z czworga dzieci, pochodzących od tych samych rodziców,
  • 24 % kwoty przeliczeniowej na każde z pięciorga i więcej dzieci, pochodzących od tych samych rodziców.

Wysokość alimentów natychmiastowych należnych dziecku będzie zaokrąglana do pełnych dziesiątek złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 5 złotych będą pomijane, a końcówki kwot wynoszące 5 złotych i więcej – podwyższane do pełnych dziesiątek złotych.

 

Co roku do 30 listopada w Monitorze Polskim Minister Sprawiedliwości ma ogłaszać w drodze obwieszczenia obowiązujące od przyszłego roku: kwotę przeliczeniową oraz wysokość natychmiastowych alimentów.

Jeżeli kwota przeliczeniowa ulegnie w ten sposób zmianie, to z mocy prawa zmieni się również wysokość natychmiastowych alimentów.

W pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów wysokość kwoty przeliczeniowej oraz natychmiastowych alimentów powinna być znana przed upływem sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

 

W jaki sposób będzie można dochodzić alimentów natychmiastowych ?

 

Pozew o przyznania alimentów natychmiastowych będzie wnoszony na urzędowym formularzu. Osoba składająca będzie musiała dołączy do niego oświadczenie o:

1) uzyskiwanych dochodach;

2) kosztach utrzymania;

3) liczbie dzieci, pochodzących od tych samych rodziców, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych;

4) niewywiązywaniu się przez pozwanego z obowiązku dostarczania środków utrzymania na rzecz powoda;

5) niewszczęciu przez rodziców małoletniego powoda sprawy o rozwód lub o separację.

 

Powyższe oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

W jakim czasie rozpoznawane będą sprawy o przyznanie alimentów natychmiastowych ?

 

Sprawy o przyznanie alimentów natychmiastowych mają być rozpoznawane przez sądy w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym, na posiedzeniu niejawnym, niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wniesienia pozwu.

Jeżeli od alimentacyjnego nakazu zapłaty w całości lub w części pozwany nie wniesie skutecznie zarzutów, to nakaz będzie miała skutki prawomocnego wyroku. Skuteczne wniesienie zarzutów spowoduje, iż sprawa będzie rozpoznawana w trybie zwykłym.

 

Czy wystąpienie z pozwem o przyznanie alimentów natychmiastowych  wykluczy możliwość ubiegania się o przyznanie tradycyjnych alimentów na dotychczasowych zasadach ?

 

Tradycyjny, dotychczas obowiązujący sposób dochodzenia alimentów będzie nadal dopuszczalny. Rodzic dziecka będzie mógł żądać świadczeń natychmiastowych lub jaki dotychczas domagać się alimentów, których wysokość ustalana będzie w konkretnym przypadku i zależna będzie od potrzeb dziecka i możliwości drugiego rodzica. .

Alimenty natychmiastowe będą zasądzane za okres od wniesienia pozwu, również na przyszłość. Żądanie alimentów wstecz, spowoduje rozpoznanie pozwu na zasadach ogólnych.

2019-09-12T14:05:45+02:00
Call Now Button